poniedziałek, 29 października 2018

ZiŁ-157 z przyczepą TW-5 do przewozu rur ciepłowniczych, DIP-Models

Witajcie,
Dzisiaj przedstawię model, który zapowiadałem już na początku tego roku. Wybaczcie, iż nie pojawił się on wcześniej, ale po prostu jakoś mi on umykał pod naporem innych, nowszych w kolekcji. Jednak dzisiaj przyszła na niego pora,  a więc niniejszym przedstawiam fenomenalny model ZiŁa-157 z przyczepą TW-5 do przewozu rur ciepłowniczych o dużej średnicy. Historii oryginalnego pojazdu już przedstawiać nie muszę, ponieważ opisałem ją z okazji postu o ZiLe 157 od AIST. Także przystąpię teraz do charakteryzacji samego modelu.
Tak jak pisałem, model wykonała znana rosyjska firma produkująca bardzo szczegółowe (a zarazem drogie) miniatury radzieckich ciężarówek. Już po otwarciu pudełka widać, iż model należy do bardzo dopracowanych i prestiżowych. W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na nietypowe mocowanie miniatury do podstawki- nie znajdziemy tu typowych śrub i plastikowych kołeczków, ale specjalne haczyki trzymające mosty ciężarówki. Gdy już postawimy model na stole, naszą uwagę przykują bardzo liczne detale. Ale tradycyjnie, zacznę od podwozia. W modelu jest ono wykonane wprost fenomenalnie- wszystkie potężne mosty, wały, reduktor czy atrapa silnika mają swoje wierne odzwierciedlenie. Całe podwozie pomalowano półmatowym lakierem. Bardzo ładnie prezentują się także całe koła wraz z oponami przyozdobionymi głębokim bieżnikiem. Szoferkę zabarwiono półmatową, beżową farbą. W jej wnętrzu da się zauważyć filigranowe, fototrawione prowadnice do otwierania przednich szyb oraz cały zestaw wskaźników i napisów eksploatacyjnych. Na błotnikach- odlanych zresztą z metalu, można zauważyć bardzo realistyczne reflektory oraz kierunkowskazy. Jedyne na co można narzekać to grube osłony świateł, które nie wiedzieć czemu wykonano z plastiku, a nie blaszki fototrawionej.  Na szczególną uwagę zasługuje łoże oraz przyczepka do przewozu rur ciepłowniczych dużej średnicy. Oczywiście owe rury także znalazły się w zestawie, a wykonano je z blaszanych rurek. Dzisiaj się dużo nie rozpisuję, ocenę tego niewątpliwie wspaniałego i zwracającego dużą uwagę na półce modelu pozostawiam Czytelnikom.

4 komentarze:

 1. Piotr, una maravilla de DIP Models, como acostumbra esta espectacular marca de miniaturas. El detalle de la parte trasera es magnífico, lo mismo el color.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny zestaw:) kolorystycznie może odpowiada mi bardziej mój ciągnik Ził 157, ale pod względem detali oba nie mają sobie równych;) dobrze, że zaprezentowałeś w końcu ten model, ponieważ takich perełek nie należy chować przed światem;)

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś tak odstręczała mnie konieczność ustawiania przy każdym ujęciu ciągnika, przyczepy i na dodatek przemieszczających się rur, no ale w końcu trzeba było to zrobić:).

   Usuń