niedziela, 21 maja 2017

Ciągnik T40A Hachette

Witajcie po bardzo długiej przerwie,
Ostatnio na blogu nic się nie działo, jednak moja kolekcja również nie powiększała się:) Jednak kilka modeli przybyło, zatem prezentuję jeden z nich. Jest nim model ciągnika rolniczego T40A. Pochodzi on z kolekcji Traktory, Historia, Ludzie, Maszyny wydawanej nakładem Hachette w Rosji. Jak na gazetówkę przystało nie jest on bardzo szczegółowy, jednak wiele detali zostało odtworzonych poprawnie. Tradycyjne zacznę od podwozia: wszystkie cztery koła zamocowano na półosiach, tak jak to zrobiono w prawdziwym traktorze. Silnik nie posiada wielu szczegółów, jednak niewątpliwa zaletą jest to, że odlano go z metalu a nie z plastiku, co przy również metalowej masce daje dość dużą masę całego modelu. Podoba mi się system podnoszenia narzędzi zamocowany z tyłu, zadbano w nim nawet o dziurki do mocowania maszyn. Masywne przeniesienie napędu na przednie koła także znalazło odzwierciedlenie w miniaturze. Wszystkie felgi i opony posiadają otwory i przetłoczenia tak charakterystyczne dla tego ciągnika. Uwagę zwraca kabina z pomalowanymi uszczelkami okien. Ładnie prezentuje się cieniutkie lusterko. We wnętrzu zadbano o wszystkie zegary i przełączniki, których zresztą w oryginale nie było za dużo. Niestety nie podobają mi się reflektory, zarówno przednie jak i tylne. Odlano je jako jeden element i jedynie pomalowano ohydną, srebrną farbą. Ciekawe jest to, że w jednych modelach z tej serii są normalne, złożone z 2 części reflektory, a w niektórych uproszczone, tak jak w tym. W takim razie zapraszam do obejrzenia zdjęć:


6 komentarzy:

 1. Seria, z której pochodzi ten model naprawdę potrafi zaskoczyć jakością wykonania. Sam posiadam kilka modelików właśnie z tego wydawnictwa i przyznam, że naprawdę warto wydać na nie pieniążki. Podoba mi się pokazywany przez Ciebie MTZ, model podobnie jak jego protoplasta, wydaje się być solidny, trochę toporny ot taki, którego nic nie jest w stanie zatrzymać... jeśli ruszy;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno wszystkie MTZy czy inne radzieckie maszyny są ,,gniotsa nie łamiotsa":) Co do modeli to są naprawdę efektowne, chociaż detalizacją nie powalają:)

   Usuń
 2. Ciągnik Bello radziecki T40; litera „T” przypomina mi rosyjskich czołgów. Czy T będzie przez zbiorniku lub ciągnika? Język hiszpański obie zaczynają się literą T.
  Twoje wpisy na blogu Piotra można przegapić.
  Przytulić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę nie wiem, od czego pochodzi litera ,,T'' w nazwie ciągnika, przypuszczam, że od słowa traktor, które w wielu językach brzmi podobnie:)

   Usuń
 3. Muy bello modelo

  Saludos desde Argentina!

  http://retroautosminiatura.blogspot.com.ar/

  OdpowiedzUsuń