czwartek, 15 czerwca 2017

KD-35 Hachette

Witajcie!
Dzisiaj przedstawię modelik ciągnika gąsiennicowego KD-35. Był on wytwarzany w Związku Radzieckim, jednak w Polsce również podjęto się jego produkcji jako KD-35 Mazur. Miniatura ukazała się w gazetowej serii wydawanej nakładem Hachette w Rosji, czyli w  kolekcji Traktory, Historia, Ludzie, Maszyny. Jak na swoje pochodzenie traktorek ten jest wykonany całkiem nieźle. Podoba mi się to, że wszystkie części zostały pomalowane- niestety w innych gazetowych ciągnikach często upraszczano sprawę. Można się więc cieszyć błyszczącym od farby zawieszeniem i ramą. Wykonano je całkiem ładnie- koła napinające i napędowe są ruchome. Największą wadą modelu są wprost tragicznie zrobione gąsienice. Są one dramatycznie powykrzywiane , nijak nie można ich wyprostować. Muszę kiedyś zastąpić je plastikowymi lub metalowymi, wtedy układ jezdny będzie odwzorowany wzorowo. Maska KD-a jest wykonana z plastiku, co jest dość nietypowym rozwiązaniem. Grill wycieniowano czarną farbą. Właściwie z metalu odlano jedynie kabinę, co widać na załączonych zdjęciach. W jej wnętrzu znajduje się ławeczka i oprzyrządowanie do obsługi ciągnika. Podobają mi się szyby, namalowano na nich wszystkie uszczelki. Pokusił bym się o stwierdzenie, że gdyby w ciągniku tym zamontowano lepszej jakości gąsienice mógłby on konkurować z gablotowymi modelami traktorów. Zapraszam do obejrzenia zdjęć:

4 komentarze:

 1. Kolejna odsłona radzieckiej myśli technicznej? Trochę przypomina mi maszynę do szycia;) sam modelik bardzo fajny, tak jak napisałeś odrobinę inne gąsienice i w ogóle byłby perfekt;)

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie na inne maszyny niż radzieckie się nie zapowiada;)Swoją drogą to rzeczywiście można się w nim dojrzeć podobieństwa do maszyny do szycia.

   Usuń
 2. Hermoso Piotr; los vehículos con orugas siempre me han gustado mucho.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. También me gusta vehículos con orugas, por ejemplo yo encanto excavadoras soviéticas;)
   Saludos!

   Usuń